Aplikacja na rower
Strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z polityką prywatności, aby zapewnić świadczenie usług na najwyższym poziomie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ukryj ten komunikat [x]
zbiórka na mój rower

Szlakiem Twierdzy Toruń

~11.1 km 14Planuję 3Przejechałem
« Zobacz trasy w okolicy
Zareklamuj się na mapach tras
Noclegi przyjazne rowerzystom.

Planują (14)

Przejechali (3)

Wrażenia:
Stopień trudności:
1. Grodze V i VI – ulica Bulwar Filadelfijski Zespół budowli hydrotechnicznych z 1824 roku, służących do regulowania poziomu wody w miejskiej fosie. Pierwotnie obie budowle połączone były murem, w którego wnętrzu poprowadzono chodnik dla żołnierzy. Dziś grodze rozdzielone są zbudowanym w międzywojniu mostem przez Wisłę 2. Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu Otwarty prawie 200 lat temu, jedno z najstarszych tego typu założeń w kraju. Stawy znajdujące się na jego terenie to pozostałości po wyrobiskach cegielni. W tym parku, prócz mieszkańców, wypoczywali też oficerowie pruskiej armii, której garnizon stacjonował w Toruniu. 3. Fort IX – ulica Okrężna Jedyny w Toruniu pancerny fort pośredni. Dawniej stacjonowało tu ponad 400 żołnierzy, dziś zamieniony na centrum handlowe. 4. Fort VIII – ulica Bielańska Najbardziej zniszczone dzieło toruńskiej twierdzy. Zbombardowany w 1945 roku przez radzieckie lotnictwo. Wcześniej, na początku II wojny, był obozem dla ludności polskiej wysiedlanej z okolic Torunia 5. Fort VII – ulica Okrężna, przy skrzyżowaniu z Polną Główny fort artyleryjski. Mógł pomieścić ponad 600 osób załogi, a jego 15 dział ustawionych na wysokich wałach ostrzeliwało nieprzyjaciela na odległość prawie 7 km. W czasie II wojny mieściło się tu więzienie dla Polaków zatrzymanych przez gestapo. Z przetrzymywanych tu około 2000 mieszkańców Torunia i okolic, ponad 600 rozstrzelano w oddalonym o 3 km lesie Barbarki. 6. Pomnik Chwalebne Kamienie – ulica Barbarka Najbardziej tajemniczy pomnik w mieście. Do dziś nie wiadomo dokładnie kto i w jakim celu go postawił. Niektórzy twierdzą, ze ustawiono go na cześć budowniczych twierdzy, inni sądzą, iż to na pamiątkę lotnika, który zginął w katastrofie. 7. Schron artyleryjski A-11 – ulica Polna Jeden z 26 tego typu obiektów zbudowanych dla toruńskiej twierdzy. Stanowił schronienie dla 100 żołnierzy i oficerów, obsadzających pobliskie baterie artyleryjskie. Dziś zaadaptowany na warsztat, wiernie służy swemu właścicielowi 8. Fort V – ulica Polna Najlepiej zachowany fort artyleryjski. Od chwili powstania, po dziś dzień administrowany przez wojsko, stąd brak w nim jakichkolwiek przeróbek czy dewastacji. Wewnątrz zachowane drewniane i metalowe elementy wyposażenia pochodzące jeszcze z XIX wieku. 9. Fort IV – ulica Chrobrego To także bardzo dobrze zachowany fort artyleryjski. Tu zakończymy nasz rajd. Ten przystosowany do obsługi ruchu turystycznego obiekt będziemy mogli zwiedzić pod opieką przewodnika, który pokaże najgłębsze zakamarki tej pruskiej fortecy.
reklama

Komentarze (2)

Średnia ocena trasy: 4.5
(niewymagane)

Oświadczam, że znam i akceptuję regulamin.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości handlowych drogą elektroniczną.
Administratorem danych osobowych jest Grupa iTur.pl sp. z o.o.

Rajd organizowany przez Mazovia MTB z bardzo fajnym przewodnikiem i całość jechało się wyśmienicie w dobrej pogodzie i atmosferze ;)
przejechałem: 2013-05-01
Pogoda:
Wrażenia:
Stopień trudności:
Trasa krótka i treściwa, najlepiej jechać z przewodnikiem.
przejechałem: 2013-05-01
Pogoda:
Wrażenia:
Stopień trudności: