Aplikacja na rower
Strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z polityką prywatności, aby zapewnić świadczenie usług na najwyższym poziomie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ukryj ten komunikat [x]

Podlaski Szlak Bociani

~198.04 km 4Planuję 4Przejechałem
« Zobacz trasy w okolicy
Zareklamuj się na mapach tras
Białowieża - noclegi przyjazne rowerzystom.

Planują (4)

Przejechali (4)

Wrażenia:
Stopień trudności:
Szlak poprowadzony jest leśnymi i polnymi drogami, wzdłuż dolin Narwi i Biebrzy. Łączy ze sobą trzy parki narodowe: Białowieski, Narwiański i Biebrzański. Trasa rozpoczyna się w Białowieży (Muzeum Przyrodnicze) i prowadzi lasami puszczy przez Narewkę i Suszczę do Narwi, w której znajdują się zabytkowe cerkwie i kościół. Dalej wiedzie nad rzeką przez Suraż i Turośń na teren Narwiańskiego Parku Narodowego, nazywanego Polską Amazonią. Trasa prowadzi przez wsie Jenki i Pajewo do zabytkowego Tykocina, gdzie można zwiedzić pobernadyński zespół klasztorny z XVIII w. i zbudowaną w XBII w. jedną z największych synagog (obecnie muzeum z zabytkami kultury żydowskiej). Następnie przez tereny bagienne Biebrzańskiego Parku Narodowego, w pobliżu XIX-wiecznej Twierdzy Osowiec do Goniądza. Planuje się również przedłużenie szlaku do Wigierskiego Parku Narodowego i Suwalskiego Parku Krajobrazowego.
reklama

Komentarze (2)

Średnia ocena trasy: 4.5
(niewymagane)

Oświadczam, że znam i akceptuję regulamin.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości handlowych drogą elektroniczną.
Administratorem danych osobowych jest Grupa iTur.pl sp. z o.o.

Wyznaczona trasa jest fragmentem czerwonego Podlaskiego Szlaku Bocianiego z Białowieży do Goniądza. Trasę tą podzieliłem na dwa odcinki. Białowieża ? Suraż trasa ta przede wszystkim oczarowuje pięknymi cerkwiami i specyficzną starą zabudową która przenosi nas jak by w czasie. W miejscowości Ordynki należy zboczyć z szlaku i pojechać do skitu (pustelni ? uwaga wymagany przyzwoity strój). Kolejnym miejscem gdzie warto zboczyć z szlaku jest miasteczko Narew gdzie znajduje się piękna niebieska cerkiew i drewniany kościół( stąd można przez pola powrócić na szlak jadąc na wieś Ancuty). We wsi Puchy która znajduje się na szlaku jest cerkiew która wmurowuje w ziemie. Przejeżdżając przez Kaniuki szlak skręca prawie 90 stopni a warto w tym miejscu pojechać ok 100m w piaszczystą drogę i dojechać do gospodarstwa agroturystycznego. Kożany kolejna fajna cerkiew. Natomiast w Surażu możecie znaleźć przy szlaku muzeum kapliczek. Suraż ? Goniądz na tym odcinku niewątpliwą atrakcją jest Siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego( w okolicy wsi Pszczółczyn) przy której znajdują się pomosty i ścieżka dydaktyczna (wschód słońca w takim otoczeniu powala). Na rozwidleniu czerwonego szlaku z niebieskim jadąc w stronę lasu dojedziecie do dawnego mostu znajduje się tam tablica informacyjna opisującą historię tego miejsca i dawnej fortyfikacji. Tykocin urokliwe miejsce. Kolejną rzeczą która mnie urzekła to iglaste lasy w Biebrzańskim Parku Narodowym jazda tym odcinkiem relaksuje. Generalnie szlak ten ma coś magicznego w sobie cieszę się że nim przejechałem ale drugi raz tej samej trasy bym już nie zrobił. Odcinki szutrowe potrafią zmęczyć jedzie się po nich jak po tarce. Oznakowanie szlaku jest jednak czasami wybór oznakowanego miejsca jest niefortunny.
Pogoda:
Wrażenia:
Stopień trudności:
Zapraszamy na stronę Podlaskiego Szlaku Bocianiego Na stronie znajdą Państwo atrakcje, informacje praktyczne, aktualności ze szlaku, wydarzenia, mapę szlaku i propozycje wycieczek.
Wrażenia:
Stopień trudności: