Aplikacja na rower
Strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z polityką prywatności, aby zapewnić świadczenie usług na najwyższym poziomie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ukryj ten komunikat [x]
zbiórka na mój rower

do tajemniczych sztolni Riese

~25.98 km 3Planuję 2Przejechałem
« Zobacz trasy w okolicy
Zareklamuj się na mapach tras
Walim - noclegi przyjazne rowerzystom.

Planują (3)

Przejechali (2)

Wrażenia:
Stopień trudności:
Dla tych, którzy chcieliby poznać tajemnicę Gór Sowich, proponuję trasę sztolni kompleksu Riesen. Wycieczkę zaczynamy w Jugowicach. Tuż przed mostem na Bystrzycy, prowadzącym do Jedliny Zdrój, skręcamy w lewo pod wiadukt malowniczej, nieczynnej dziś linii kolejowej Świdnica Jedlina Zdrój. Nasza trasa wspina się tu wąwozem między Działem Jawornickim a masywem Włodarza. Biegnie tędy czarny Szlak Martyrologii. Po przejechaniu dwóch kilometrów, po lewej stronie natrafiamy na tablicę upamiętniającą jeńców wojennych, zamordowanych przy budowie kompleksu Riesen. Na zboczu góry za tablicą znajdują się nieudostępnione dla zwiedzających Sztolnie Jawornik. Jedziemy dalej, tu po lewej stronie drogi, między drzewami odnajdujemy ruiny baraków koszar SS. Skręcamy w prawo. Teraz szutrem pod górę, docieramy do Sztolni Włodarz. Jeśli mamy czas, jest tu możliwość odpoczynku, zjedzenia ciepłego posiłku, a przede wszystkim zwiedzenia sztolni. Po przerwie ruszamy dalej. Wracamy do asfaltu, teraz jedziemy w prawo i dalej czarnym szlakiem, docieramy do Walimia. W centrum dużej wsi, skręcamy w prawo i kierujemy się w na południe. Tuż za tablicą kończącą Walim, zjeżdżamy z głównej drogi i docieramy do następnych sztolni Rzeczka Walim. Tu również jest możliwość zwidzenia podziemi. Do następnych sztolni należy jechać dalej pod górę, tuż przed przełęczą Sokolą, w Rzeczce skręcamy w prawo i po objechaniu góry Sokół, jedziemy ostro w dół do Sierpnic. Na tym zjeździe należy bardzo uważać, drogę co kilkadziesiąt metrów przecinają betonowe rynny, skutecznie utrudniając zjazd. W centrum wsi, obok kościoła skręcamy w prawo i po kilkuset metrach docieramy do kolejnych sztolni, to Osówka. Również te podziemia udostępnione są dla turystów. Pozostały jeszcze Sztolnie Soboń, z drugiej strony Przełęczy Pod Moszną, ale nie są udostępnione do zwiedzania. Wracamy kierując się początkowo szutrem, następnie asfaltem, przez Grządki, ostro w dół do Walimia i dalej do Jugowic.
reklama

Komentarze (4)

(niewymagane)

Oświadczam, że znam i akceptuję regulamin.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości handlowych drogą elektroniczną.
Administratorem danych osobowych jest Grupa iTur.pl sp. z o.o.

02.05.2014 r. w Górach Sowich odbył się międzynarodowy zjazd eksploratowów. Podano na nim informację, że podczas badań georadarem, w okoklicach sztolni Włodarz, odkryto nowe, nieodkryte jeszcze od II wojny światowej sztolnie. Dokładne badania będą przeprowadzone w lecie 2014 roku.
Stopień trudności:
Riese a nie Rizen.
Był to kolejny dzień mojej wycieczki po Sudetach. Wrocław - Jelenia Góra, Jelenia - Krzeszów - Walim i Trasa dookoła Gór Sowich. Podczas tej wycieczki miałem pecha. Z Wrocławia wyruszałem w lecie. W Górach Sowich trafiłem na zimę.
Trasa dość trudna kilka ciężkich podjazdów.Sztolnie robią wrażenie.
Stopień trudności: