Aplikacja na rower
Strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z polityką prywatności, aby zapewnić świadczenie usług na najwyższym poziomie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ukryj ten komunikat [x]
zbiórka na mój rower

Połczyn Zdrój - Czaplinek - Borne Sulinowo

~50.42 km 5Planuję 2Przejechałem
« Zobacz trasy w okolicy
Zareklamuj się na mapach tras
Stare Drawsko - noclegi przyjazne rowerzystom.

Planują (5)

Przejechali (2)

Wrażenia:
Stopień trudności:
Z Połczyna Zdroju wyjeżdżamy drogą nr 163 w kierunku Czaplinka. Jedziemy przez tzw. Szwajcarię Połczyńską - jedno z najpiękniejszych miejsc na Pojezierzu Pomorskim. Swój początek bierze tu Drawa. Ruch na drodze na szczęście nie jest duży. W Starym Drawsku trafiamy na przesmyku między Jeziorami Drawsko i Żerdno na ruiny zamku Drahim. To właśnie tym przesmykiem w średniowieczu biegła tzw. droga margrabiego, którą rycerze z Europy Zachodniej przybywali do Krzyżaków. Sam zamek należał początkowo do Templariuszy, potem do Joannitów a wreszcie zdobyły go wojska Władysława Jagiełły. Po wizycie na zamku ruszamy dalej do Czaplinka w dalszym ciągu drogą nr 163). Ze wzniesienia przed tym miasteczkiem roztacza się przepiękny widok na Jezioro Drawsko i samo miasteczko. W Czaplinku przy skrzyżowaniu dróg nr 163 i 171 powstała rekonstrukcja średniowiecznego grodu (widoczna po lewej). Mijamy ten gród i skręcamy w pierwszą ulicę w lewo (ulica Polna) i ponownie w lewo w ulicę Szczecinecką. Tą ostatnią dojedziemy do drogi nr 20. Jedziemy na niej na wprost i za Jeziorem Czaplino skręcamy w prawo. Teraz cały czas prosto asfaltem do linii kolejowej, którą pokonujemy i na najbliższym rozjeździe jedziemy w lewo. Ponownie docieramy do drogi nr 20 w miejscowości Łubowo. Na drodze tej jedziemy w prawo (chodnikiem bo ruch duży) i ponownie w prawo (obok sklepu spożywczego po prawej) przez strzeżony przejazd kolejowy. Zaraz za przejazdem w lewo i cały czas główną drogą do Bornego Sulinowa - miasta, którego jeszcze kilkanaście lat temu nie było na mapach. Znajdowało się ono na obszarze, który nie podlegał polskiemu prawu. Mimo, że znajdowało się na terytorium Polski faktycznie podlegało administracji radzieckiej. Ciekawostką tego miasteczka jest poradziecki cmentarz z charakterystycznym nagrobkiem a wielką atrakcja dla nurków jest "podwodny las" na dnie Jeziora Pile. Liczne jeziora po drodze dają możliwość ochłody w czasie gorących, letnich dni. W Bornem Sulinowie nasza wycieczka dobiega końca. Trasa jest bardzo ciekawa, przede wszystkim ze względu na piękne krajobrazy ale też sporo historii, z którą zetkniemy się na tej trasie. Jest to obszar tzw. Wału Pomorskiego, gdzie w czasie II wojny światowej toczyły się zażarte walki. Nawigacyjnie trasa jest bardzo prosta i nie powinna nastręczać żadnych problemów. Gorąco polecam!
reklama

Komentarze (1)

(niewymagane)

Oświadczam, że znam i akceptuję regulamin.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości handlowych drogą elektroniczną.
Administratorem danych osobowych jest Grupa iTur.pl sp. z o.o.

Szwajcaria Połczyńska jest rewelacyjna. Polecam przejazd szlakami rowerowymi tak żeby ominąć drogę 163. Będzie jeszcze ciekawiej!
Stopień trudności: